Sezoni i vjeshtës

Vjeshta pikturon peizazhin mesdhetar dhe atë tropikal me nuanca të gjalla të kuqes, portokallisë dhe floririt. Shijoni lëngun e mollëve dhe dardhave. Lëreni ëmbëlsinë unike të hurmave të pickojë shijet tuaja, ndërsa gështenjat shtojnë një aromë të këndshme arrat. Shijoni rrushin dhe fiqtë e sezonit të vonë, pasi sezoni i vjeljes kënaqet me bollëkun e frutave.

Frutat e vjeshtës dhe dobitë e tyre

Mollë

Zbulo shijen freskuese të mollëve. Të mbushura me lëndë ushqyese dhe fibra thelbësore, këto fruta ofrojnë një kërcitje të këndshme në çdo kafshatë. Qoftë të shijuara të papërpunuara apo të përdorura në receta të ndryshme, mollët janë një shtesë e gjithanshme dhe e shëndetshme për dietën tënde.

Portokall

Forco sistemin tënd imunitar dhe përmirëso tretjen me portokallin, të mbushur me vitaminë C dhe fibra. Këto agrume gjithashtu promovojnë lëkurë të shëndetshme dhe ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve kronike.

Hide

Hidet e ëmbla dhe ushqyese janë të pasura me fibra, ndihmojnë tretjen dhe duke shtojnë energjinë. Ato janë të mbushura me vitamina dhe antioksidantë, rrisin imunitetin dhe promovojnë mirëqenien e përgjithshme. Ëmbëlsia e tyre natyrale i bën ata një 'snack' të këndshëm dhe të shëndetshëm.

Kajsi

Përqafo mirësinë e kajsisë! Të pasura me vitamina dhe antioksidantë, kajsitë promovojnë shëndetin e syve, ndihmojnë tretjen dhe rrisin vitalitetin e lëkurës. Veti të jashtëzakonshme shëndetësore!

Limon

Limonët janë burime të fuqishme të agrumeve, të mbushura me vitaminë C dhe antioksidantë. Forcojnë imunitetin, ndihmojnë tretjen dhe nxisin lëkurën e pastër. Eksploro thartësinë karakteristike të limonit në vjeshtë

Dardhë

Përjeto shijen me lëng të dardhave. Me strukturën e tyre të lëmuar dhe aromën delikate të ëmbël, dardhat janë një trajtim i këndshëm. Të pasura me fibra dhe antioksidantë, këto fruta jo vetëm që janë të shijshme, por gjithashtu kontribuojnë në mirëqenien tënde të përgjithshme.

Nektarina

Përfito nga nektarinat, të mbushura me vitaminë C dhe fibra dietike. Këto fruta të shijshme nxisin tretjen, forcojnë imunitetin dhe kontribuojnë në lëkurë dhe flokë të shëndetshëm.

Kumbulla

Shijo përfitimet shëndetësore të kumbullave, të mbushura me antioksidantë dhe fibra dietike. Këto fruta me lëng ndihmojnë në rregullimin e tretjes, mbështesin shëndetin e kockave dhe kontribuojnë në një sistem të shëndetshëm kardiovaskular.

Hurma arabie

Përjeto aromën e pasur dhe të shijshme të hurmave arabe, një kënaqësi dimërore e mbushur me fibra, vitamina dhe minerale, duke siguruar energji, duke ndihmuar tretjen dhe duke mbështetur shëndetin e kockave.

Mango

Shijo ëmbëlsinë dhe lëngun e mangove të pjekura gjatë verës, të mbushura me vitamina, antioksidantë dhe fibra, duke promovuar tretje të shëndetshme, duke rritur imunitetin dhe duke mbështetur shëndetin e syve.

Frut pasioni

Shijo joshjen ekzotike të frutit të pasionit, një delikatesë verore e mbushur me vitamina, fibra dhe antioksidantë, që promovon një zemër të shëndetshme, përmirëson tretjen dhe forcon funksionin imunitar.

Avokado

Përjeto kënaqësinë kremoze të avokados, një frut i gjithanshëm i pasur me yndyrna të shëndetshme, fibra dhe vitamina, që mbështet shëndetin e zemrës, përmirëson tretjen dhe ushqen lëkurën dhe flokët.

Avokado bio

Provoni edhe avokadon bio. Përmirëson tretjen dhe ushqen lëkurën dhe flokët, ashtu si avokado standarde, por ka një sasi më të lartë të vajit, megjithëse ndryshimet nuk janë shumë të mëdha.

Pjeshkë

Ushqe trupin tënd me pjeshkë, të pasura me vitaminë C dhe fibra dietike. Nga promovimi i shëndetit të lëkurës tek mbështetja e shëndetit të zemrës, pjeshkët ofrojnë një gamë të gjerë përfitimesh, duke përfshirë ndihmën e tretjes dhe rritjen e imunitetit.

Banane

Kënaqu me fuqinë ushqyese të bananeve. Të pasura me kalium, fibra dhe vitamina, këto fruta të gjithanshme mbështesin tretjen, forcojnë sistemin imunitar dhe ofrojnë një nxitje natyrale të energjisë.

Kivi

Përjeto shijen ekzotike të kivit. Këto fruta të vogla dhe të turbullta janë të mbushura me vitamina, fibra dhe antioksidantë. Me tulin e tyre të gjelbër të gjallë dhe aromën e ëmbël dhe të ëmbël, kivit janë një shtesë e këndshme për sallatat e frutave, smoothie-t ose shijohen vetë.

Rrush

Shijo lëngshmërinë e rrushit. Këto fruta të madhësisë së një kafshate janë një burim i shijshëm hidratimi dhe antioksidantësh. Me një larmi ngjyrash dhe shijesh për të zgjedhur, rrushi është një snack të shëndetshëm.

Fik

Kënaqu me ëmbëlsinë natyrale të fiqve. Këto fruta të shijshme janë të mbushura me fibra, minerale dhe antioksidantë. Qofshin të freskët apo të thatë, fiqtë ofrojnë një shije të këndshme dhe përfitime të shumta shëndetësore.

Ananas

Ndjej lëngun freskues të ananasit, një frut tropikal veror i pasur me vitaminë C, bromelainë dhe antioksidantë, duke ndihmuar tretjen, duke reduktuar inflamacionin dhe duke mbështetur shëndetin e imunitetit.

Rrush i thatë

Shijo ëmbëlsinë natyrale të rrushit të thatë, një frut klasik i vjeshtës i mbushur me fibra, antioksidantë dhe minerale, që mbështet tretjen, rrit energjinë dhe promovon kocka të shëndetshme.

Bajame

Zbulo të mirat natyrore të bajameve. Të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore, këto ushqime krokante promovojnë shëndetin e zemrës, nxisin funksionin e trurit dhe ofrojnë një burim të pasur antioksidantësh.

Arra

Zbulo shijen e arrave, një frut dimëror i njohur për strukturën e tij intriguese, që ofron vitamina, antioksidantë dhe përfitime hidratimi, duke promovuar shëndetin e lëkurës dhe duke rritur imunitetin.

Lajthi

Bjer në dashuri me lajthitë, një delikatesë vjeshtore e pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë, duke përfituar në shëndetin e zemrës, duke përmirësuar funksionin e trurit dhe duke ofruar veti anti-inflamatore.

Pistakio

Pistakiot e mbushur me proteina dhe fibra janë një zgjedhje e përkryer për menaxhimin e peshës, reduktimin e rrezikut kardiovaskular dhe përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm. Shija e tyre e shijshme i bën ata një rostiçeri të kënaqshme dhe ushqyese.

Kajsi të thara

Kajsitë e thata natyralisht të ëmbla janë të pasura me fibra. Ndihmojnë tretjen, duke promovuar lëkurën me shkëlqim dhe duke forcuar imunitetin me një rritje të vitaminave. Përmbajtja e tyre e beta-karotenit mbështet shëndetin e syve, duke i bërë ato një 'snack' të këndshëm dhe ushqyes.

Arra braziliane

Arrat braziliane të pasura me selen përmirësojnë funksionin e tiroides dhe ofrojnë antioksidantë të shëndetshëm për zemrën, duke forcuar imunitetin. Këto arra gjithashtu promovojnë lëkurë rrezatuese dhe flokë të shëndetshëm.

Receta me fruta të vjeshtës

Sallatë me dardha

Përbërësit: 2 dardha të pjekura të prera hollë, 4 gota zarzavate sallatë të përziera, 1/2 filxhan arra të prera, 1/4 filxhan djathë feta të thërrmuar (opsionale), 2 lugë uthull balsamike, 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër, kripë dhe piper sipas shijes.

Përgatitja keyboard_arrow_down

Në një tas të madh, kombino zarzavatet, dardhat e prera hollë dhe arrat e prera. Nëse e përdor, spërkat djathin feta të thërrmuar mbi sallatë. Në një tas të vogël, përziej uthullën balsamike, vajin e ullirit ekstra të virgjër, kripën dhe piperin për të bërë salcë. Hidh 'veshjen' mbi sallatë butësisht për të mbuluar të gjithë përbërësit. Shërbeje sallatën me dardhë dhe arrat menjëherë si një pjatë anësore freskuese ose shto pulë të pjekur në skarë ose tofu për një vakt të plotë.

Brusketë me dardha dhe djathë dhie

Përbërësit: Bagetë e prerë në feta, 2 dardha të pjekura (të prera hollë), 100gr djathë dhie, mjaltë për spërkatje, gjethe të freskëta trumze, kripë dhe piper për shije

Përgatitja keyboard_arrow_down

Ngrohe furrën në 350°F (175°C). Vendos fetat e bagetës në një fletë pjekjeje dhe skuqi në furrë derisa të marrin ngjyrë të artë. Përhap një shtresë djathi dhie në çdo fetë bagete të thekur. Sipër hidhi dardha të prera hollë. Hidhi mjaltë mbi dardha dhe spërkate me gjethe të freskëta trumze, kripë dhe piper. Vendose sërish brusketën në furrë për disa minuta derisa djathi të zbutet pak. Hiqe nga furra dhe lëre të ftohet për disa minuta përpara se ta shërbesh. Shërbeje bagetën me dardha dhe djathë dhie një meze elegante për festa ose shijoje si një snack të shijshëm.

Smoothie me portokaj

Përbërësit: 2 portokaj, 1 banane, 1 filxhan qumësht bajame (ose ndonjë qumësht i preferuar), 1 lugë gjelle mjaltë (opsionale), kube akulli (sipas dëshirës)

Përgatitja keyboard_arrow_down

Qëro portokajtë dhe hiqu çdo farë. Qëro bananen dhe prite në copa. Vendos portokajtë, bananen, qumështin e bajames dhe mjaltin (nëse e përdor) në një blender. Përzieji derisa të jenë kremoze. Shto kube akulli nëse dëshiron dhe përziej përsëri. Hidhe në gota dhe shijo këtë smoothie portokalli freskues dhe ushqyes.

loader

Prisni...