Sezoni i pranverës

Ndërsa Mesdheu dhe Tropiku zgjohen nën përqafimin e pranverës, portokallet e shijshme shpërthejnë në ëmbëlsi. Kënaqu në joshjen magjepsëse të luleshtrydheve dhe qershive, ndërsa kajsitë dhe pjeshkët joshin me aromën e tyre aromatike. Kumbullat dhe nektarinat do t'ju shuajnë etjen. Përqafo sezonin e rritjes duke shijuar këto fruta të shijshme.

Frutat e pranverës dhe dobitë e tyre

Nektarina

Përfito nga nektarinat, të mbushura me vitaminë C dhe fibra dietike. Këto fruta të shijshme nxisin tretjen, forcojnë imunitetin dhe kontribuojnë në lëkurë dhe flokë të shëndetshëm.

Banane

Kënaqu me fuqinë ushqyese të bananeve. Të pasura me kalium, fibra dhe vitamina, këto fruta të gjithanshme mbështesin tretjen, forcojnë sistemin imunitar dhe ofrojnë një nxitje natyrale të energjisë.

Avokado

Përjeto kënaqësinë kremoze të avokados, një frut i gjithanshëm i pasur me yndyrna të shëndetshme, fibra dhe vitamina, që mbështet shëndetin e zemrës, përmirëson tretjen dhe ushqen lëkurën dhe flokët.

Luleshtrydhe

Furnizo trupin tënd me fuqinë ushqyese të luleshtrydheve. Të mbushura me antioksidantë dhe vitaminë C, këto fruta mbështesin shëndetin e zemrës, përmirësojnë funksionin e trurit dhe kontribuojnë në shkëlqimin e lëkurës.

Qershi

Përjeto përfitimet shëndetësore të qershive, të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore dhe përmbajtjen e lartë të antioksidantëve. Qershitë ndihmojnë në rikuperimin e muskujve, nxisin gjumë më të mirë dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e të sëmururit.

Pjeshkë

Ushqe trupin tënd me pjeshkë, të pasura me vitaminë C dhe fibra dietike. Nga promovimi i shëndetit të lëkurës tek mbështetja e shëndetit të zemrës, pjeshkët ofrojnë një gamë të gjerë përfitimesh, duke përfshirë ndihmën e tretjes dhe rritjen e imunitetit.

Kumbulla

Shijo përfitimet shëndetësore të kumbullave, të mbushura me antioksidantë dhe fibra dietike. Këto fruta me lëng ndihmojnë në rregullimin e tretjes, mbështesin shëndetin e kockave dhe kontribuojnë në një sistem të shëndetshëm kardiovaskular.

Receta me fruta të pranverës

Smoothie me banane me luleshtrydhe

Përbërësit: 1 ½ filxhan luleshtrydhe të freskëta, 2 banane të pjekura, ½ filxhan kos, 1 filxhan qumësht (ose qumështi i preferuar me bazë bimore) dhe pak mjaltë (opsionale).

Përgatitja keyboard_arrow_down

Fillon duke larë dhe qëruar luleshtrydhet, më pas qëro dhe prit bananet në feta. Në një blender, kombino luleshtrydhet, bananet, kosin dhe qumështin. Përziej derisa të jenë kremoze. Për një ëmbëlsi natyrale, mund të shtosh pak mjaltë dhe ta përziesh përsëri për pak kohë. Rregullon konsistencën duke shtuar më shumë qumësht nëse dëshiron. Smoothie-n me banane me luleshtrydhe hidhe në gota dhe shërbeje menjëherë. Është një mënyrë freskuese dhe ushqyese për të shijuar shijet e bollshme të luleshtrydheve dhe bananeve, duke e bërë atë një zgjedhje të përsosur për një trajtim pranveror.

Puding me luleshtrydhe dhe fara chia

Përbërësit: 1 filxhan luleshtrydhe të freskëta, ½ filxhan fara chia, 1 ½ filxhan qumësht bajame (ose ndonjë qumësht i preferuar), 1 lugë gjelle mjaltë (opsionale) dhe luleshtrydhe (të tjera) të freskëta për zbukurim.

Përgatitja keyboard_arrow_down

Në një blender, përziej luleshtrydhet e freskëta derisa të jenë kremoze. Në një tas, kombino luleshtrydhet e përziera, farat chia, qumështin e bajames dhe mjaltin (nëse e përdor). Përzieji mirë për t'u siguruar që farat chia të shpërndahen në mënyrë të barabartë. Mbuloje enën dhe vendose në frigorifer për të paktën 2 orë ose gjatë gjithë natës, duke lejuar farat chia të thithin lëngun dhe të krijojnë një konsistencë të ngjashme me pudingun. Përpara se ta shërbesh, përzieje mirë pudingun dhe ndaje në gota individuale. Zbukuroje me feta luleshtrydhesh të freskëta dhe shijo këtë puding me luleshtrydhe dhe chia.

loader

Prisni...