Sezoni i verës

Nën diellin mesdhetar dhe atë ekzotik, vera shpalos një simfoni frutash të pjekura. Shuaj etjen me fikun e freskët, për një pushim nga vapa. Nënshtroju joshjes së parezistueshme të rrushit. Por, lëre edhe frutin e pasionit të të transportojë në mbretëritë ekzotike. Përjetoni esencën e verës me këto fruta të diellit.

Frutat e verës dhe dobitë e tyre

Fik

Kënaqu me ëmbëlsinë natyrale të fiqve. Këto fruta të shijshme janë të mbushura me fibra, minerale dhe antioksidantë. Qofshin të freskët apo të thatë, fiqtë ofrojnë një shije të këndshme dhe përfitime të shumta shëndetësore.

Nektarina

Përfito nga nektarinat, të mbushura me vitaminë C dhe fibra dietike. Këto fruta të shijshme nxisin tretjen, forcojnë imunitetin dhe kontribuojnë në lëkurë dhe flokë të shëndetshëm.

Kumbulla

Shijo përfitimet shëndetësore të kumbullave, të mbushura me antioksidantë dhe fibra dietike. Këto fruta me lëng ndihmojnë në rregullimin e tretjes, mbështesin shëndetin e kockave dhe kontribuojnë në një sistem të shëndetshëm kardiovaskular.

Qershi

Përjeto përfitimet shëndetësore të qershive, të njohura për vetitë e tyre anti-inflamatore dhe përmbajtjen e lartë të antioksidantëve. Qershitë ndihmojnë në rikuperimin e muskujve, nxisin gjumë më të mirë dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e të sëmururit.

Luleshtrydhe

Furnizo trupin tënd me fuqinë ushqyese të luleshtrydheve. Të mbushura me antioksidantë dhe vitaminë C, këto fruta mbështesin shëndetin e zemrës, përmirësojnë funksionin e trurit dhe kontribuojnë në shkëlqimin e lëkurës.

Dardhë

Përjeto shijen me lëng të dardhave. Me strukturën e tyre të lëmuar dhe aromën delikate të ëmbël, dardhat janë një trajtim i këndshëm. Të pasura me fibra dhe antioksidantë, këto fruta jo vetëm që janë të shijshme, por gjithashtu kontribuojnë në mirëqenien tënde të përgjithshme.

Banane

Kënaqu me fuqinë ushqyese të bananeve. Të pasura me kalium, fibra dhe vitamina, këto fruta të gjithanshme mbështesin tretjen, forcojnë sistemin imunitar dhe ofrojnë një nxitje natyrale të energjisë.

Pjeshkë

Ushqe trupin tënd me pjeshkë, të pasura me vitaminë C dhe fibra dietike. Nga promovimi i shëndetit të lëkurës tek mbështetja e shëndetit të zemrës, pjeshkët ofrojnë një gamë të gjerë përfitimesh, duke përfshirë ndihmën e tretjes dhe rritjen e imunitetit.

Rrush

Shijo lëngshmërinë e rrushit. Këto fruta të madhësisë së një kafshate janë një burim i shijshëm hidratimi dhe antioksidantësh. Me një larmi ngjyrash dhe shijesh për të zgjedhur, rrushi është një snack të shëndetshëm.

Avokado

Përjeto kënaqësinë kremoze të avokados, një frut i gjithanshëm i pasur me yndyrna të shëndetshme, fibra dhe vitamina, që mbështet shëndetin e zemrës, përmirëson tretjen dhe ushqen lëkurën dhe flokët.

Mango

Shijo ëmbëlsinë dhe lëngun e mangove të pjekura gjatë verës, të mbushura me vitamina, antioksidantë dhe fibra, duke promovuar tretje të shëndetshme, duke rritur imunitetin dhe duke mbështetur shëndetin e syve.

Ananas

Ndjej lëngun freskues të ananasit, një frut tropikal veror i pasur me vitaminë C, bromelainë dhe antioksidantë, duke ndihmuar tretjen, duke reduktuar inflamacionin dhe duke mbështetur shëndetin e imunitetit.

Frut pasioni

Shijo joshjen ekzotike të frutit të pasionit, një delikatesë verore e mbushur me vitamina, fibra dhe antioksidantë, që promovon një zemër të shëndetshme, përmirëson tretjen dhe forcon funksionin imunitar.

Bajame

Zbulo të mirat natyrore të bajameve. Të mbushura me lëndë ushqyese thelbësore, këto ushqime krokante promovojnë shëndetin e zemrës, nxisin funksionin e trurit dhe ofrojnë një burim të pasur antioksidantësh.

Receta me fruta të verës

Brusketë me fiq dhe djathë dhie

Përbërësit: 1 bagetë, djathë dhie, fiq, mjaltë dhe stika.

Përgatitja keyboard_arrow_down

Fillo duke prerë një bagetë në copa të holla dhe duke i pjekur deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë, duke krijuar një kërcitje të kënaqshme. Merr një copë të bollshme djathi dhie dhe përhape në çdo fetë, duke u siguruar që të mbulojë të gjithë sipërfaqen. Mbi brusketat vendos fiq të prerë në feta të holla, duke lejuar që ngjyra e tyre e gjallë dhe shija e ëmbël të zënë qendër. Për të shtuar një ëmbëlsi, spërkat çdo brusketë me pak mjaltë dhe me një grusht stika të copëtuar për një kërcitje të këndshme. Rregulloni crostini në një pjatë dhe ato janë gati për t'u shërbyer si meze ose një meze të lehtë.

Sallatë me rrush dhe pulë

Përbërësit: 2 gota pulë të grirë, 1 filxhan rrush të përgjysmuar, 1/2 filxhan bajame të prera në feta, zarzavate.

Përgatitja keyboard_arrow_down

Mblidh 2 gota pulë të gatuar dhe të grirë, 1 filxhan rrush të përgjysmuar, 1/2 filxhan bajame të prera në feta dhe një grusht zarzavate të përziera. Në një tas të madh, bashko këta përbërës, duke u siguruar që të shpërndahen në mënyrë të barabartë. Për një shije të shtuar, hidh një salcë uthulle balsamike mbi sallatë, duke e hedhur butësisht për të mbuluar të gjithë përbërësit. Kombinimi i rrushit me lëng dhe freskues, pulës së mbushur me proteina, bajameve krokante dhe salcës balsamike të ëmbël dhe të ëmbël krijon një vakt të kënaqshëm dhe të shëndetshëm që me siguri do t'i kënaqë shijet e tua.

loader

Prisni...