Sezoni i dimrit

Edhe në dimrin mesdhetar, bujaria e natyrës vazhdon. Ndriço ditët e tua me ngjyrat e gjalla dhe shijet e mandarinave, kivit, agrumeve. Përqafo shijen e diellit të dimrit me këto fruta mesdhetare, duke u siguruar që ditët e tua të jenë të mbushura me kënaqësi të shijshme.

Frutat e dimrit dhe dobitë e tyre

Portokall

Forco sistemin tënd imunitar dhe përmirëso tretjen me portokallin, të mbushur me vitaminë C dhe fibra. Këto agrume gjithashtu promovojnë lëkurë të shëndetshme dhe ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve kronike.

Mandarina

Zbulo ëmbëlsinë dhe shijen e mandarinave. Të mbushura me vitaminë C dhe antioksidantë, këto agrume të vogla qërohen lehtë dhe shpërthejnë me aromë freskuese. Shtoni një sasi të madhe kënaqësie me agrume në ushqimet ose recetat tuaja me këto mandarina të lëngshme dhe ushqyese.

Kivi

Përjeto shijen ekzotike të kivit. Këto fruta të vogla dhe të turbullta janë të mbushura me vitamina, fibra dhe antioksidantë. Me tulin e tyre të gjelbër të gjallë dhe aromën e ëmbël dhe të ëmbël, kivit janë një shtesë e këndshme për sallatat e frutave, smoothie-t ose shijohen vetë.

Banane

Kënaqu me fuqinë ushqyese të bananeve. Të pasura me kalium, fibra dhe vitamina, këto fruta të gjithanshme mbështesin tretjen, forcojnë sistemin imunitar dhe ofrojnë një nxitje natyrale të energjisë.

Avokado

Përjeto kënaqësinë kremoze të avokados, një frut i gjithanshëm i pasur me yndyrna të shëndetshme, fibra dhe vitamina, që mbështet shëndetin e zemrës, përmirëson tretjen dhe ushqen lëkurën dhe flokët.

Hurma arabie

Përjeto aromën e pasur dhe të shijshme të hurmave arabe, një kënaqësi dimërore e mbushur me fibra, vitamina dhe minerale, duke siguruar energji, duke ndihmuar tretjen dhe duke mbështetur shëndetin e kockave.

Arra

Zbulo shijen e arrave, një frut dimëror i njohur për strukturën e tij intriguese, që ofron vitamina, antioksidantë dhe përfitime hidratimi, duke promovuar shëndetin e lëkurës dhe duke rritur imunitetin.

Receta me fruta të dimrit

Smoothie me kivi dhe mandarina

Përbërësit: 2 kivi, 2 mandarina, 1 filxhan kos, 1/2 filxhan qumësht bajame (ose çdo qumësht sipas dëshirës), 1 lugë gjelle mjaltë, 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje, kube akulli (opsionale).

Përgatitja keyboard_arrow_down

Qëro kivit dhe mandarinat. Priti ato në copa të vogla. Në një blender, kombino copat e kivit, copat e mandarinës, kosin, qumështin e bajames, mjaltin dhe ekstraktin e vaniljes. Nëse dëshiron, shto disa kuba akulli për një smoothie të ftohtë. Përzieji të gjithë përbërësit derisa të jenë kremozë. Hidhe smoothie-n në gota dhe shërbeje menjëherë si një pije freskuese dhe ushqyese dimërore.

Smoothie me hurma arabie

Përbërësit: 6-8 hurma arabe, 1 filxhan qumësht bajame, 1 banane e pjekur, 1 lugë gjelle mjaltë (opsionale), 1/2 lugë çaji, kanellë pluhur, kube akulli (sipas dëshirës)

Përgatitja keyboard_arrow_down

Në një blender, kombino hurmat e Arabisë pa kore, qumështin e bajameve, bananen, mjaltin (nëse dëshiron) dhe kanellën pluhur. Përzieji derisa të jenë kremoze. Shto disa kuba akulli dhe përzieji përsëri derisa të kombinohen mirë. Hidheni në gota dhe shijo smoothie-n tënd me hurma arabe.

loader

Prisni...